Smead Straight Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
Stock #SMD14813
$88.38
/ 50 / Box
- 1 + $88.38 BX
8 1/2" x 11" - 2 x 2K Fastener - 11 pt. - 2 Plys - Kraft - 10% Recycled - 50 / Box
- Fasteners keep papers secure and in order
- Reinforced tab for added durability
- 11 point kraft stock for everyday use
- Expands 3/4" for greater storage capacity
- 2 fasteners per folder
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 14813 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Kraft Fastener Folders |
| Product Description | Keep papers secure and in order with these Kraft Fastener folders. Two, 2K-style fasteners subdivide your letter-size documents. Reinforced, straight-cut tabs provide extra durability at the point of greatest wear and plenty of labeling space. Folders are made of 11 point Kraft stock and perfect for drawer filing. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2K |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Color | Kraft |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 11 5/8" |
| Weight (Approximate) | 1.58 oz |
| Additional Information |
Fastener Positions 1 and 3 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.