Smead 1/3 Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
Stock #SMD15001
$102.00
/ 25 / Box
- 1 + $102.00 BX
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 2 x 2K Fastener - Assorted Tab Position - 1 Plys - Pressboard - Blue - Eco-friendly, Heavy Duty, Dye-free - 100% Recycled - 25 / Box
- Made from 100% recycled content for the eco-friendly office
- Made for large, bulky files that get lots of use
- Heavy-duty, Pressboard stock and gusset for extra durability
- Expands to 2" to hold up to 225 sheets
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 15001 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | 100% Recycled Fastener File Folders |
| Product Description | Pressboard Fastener Folders are made with a high percentage of recycled material for the environmentally conscious office. With a 2" expansion, these letter-size folders are made for large, bulky files that are frequently used. They are ideal for project files, real estate transactions, loans, legal files or anytime you need to keep large amounts of paperwork in sequential order for frequent reference. Design includes two 2" prong K-style fasteners, 25 point pressboard stock, and 1/3-cut tabs in assorted positions. |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2K |
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Position | Assorted |
| Number of Plys | 1 |
| Features |
|
| Color | Blue |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 3.66 oz |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.