Smead Straight Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
Stock #SMD34117
$105.12
/ 50 / Box
- 1 + $105.12 BX
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder - 11 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced Tab - 10% Recycled - 50 / Box
- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeSHIELD Coated Fastener Technology
- Fastener folders let you subdivide papers inside the folder or file documents in chronological order
- Reinforced Shelf-Master tab gives added strength where you need it most
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 34117 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | SafeSHIELD End Tab Fastener Folders |
| Product Description | Fastener folders feature SafeShield Coated Fastener Technology - the solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Fastener folders let you subdivide papers inside the folder or file documents in chronological order. Each folder has two 2" SafeShield Bonded-style coated fasteners in positions 1 and 3. Reinforced end tab gives added strength where you need it most. Straight-cut tab is 1/2" high. Folders are made of 11 point stock and are scored for 3/4" expansion. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced Tab |
| Color | Manila |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 12 1/4" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.