Smead Shelf-Master Straight Tab Cut Letter Recycled Fastener Folder
Stock #SMD34125
$368.60
/ 250 / Box
- 1 + $368.60 CT
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 2 x 2B Fastener - 2" for Folder - End Tab Location - 11 pt. - 2 Plys - Manila Paper - Manila - Reinforced Tab, Embossed - 10% Recycled - 250 / Box
- Straight-cut tab for color-coded indexing
- 2 fasteners keep papers secure and in order
- Reinforced tab for added durability
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 34125 |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Shelf-Master |
| Product Name | Fastener File Folders with Shelf-Master Reinforced Tab |
| Product Description |
These end-tab folders feature straight-cut tabs for color-coded indexing and two 2B-style fasteners for subdividing documents inside the folder. Fasteners are in positions No. 1 and 3. Shelf-Master reinforced tab provides extra strength. Letter-size folders are made of 11 point stock. |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
| Product Type | Fastener Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2B |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Location | End |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
| Color | Manila |
| Product Material | Manila Paper |
| Weight (Approximate) | 1.55 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.