Smead Letter Filing Envelope
Stock #SMD89683
$16.85
/ 10 / Box
- 1 + $16.85 BX
8 1/2" x 11" - Green - 10 / Box
- Compact size allows easy transportation of files
- Bright color allows easy coordination of files
- Durable design provides long-lasting storage for important items
- Snap closure keeps your files and documents securely contained
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 89683 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Top-Load Project Envelope with Snap Closure |
| Product Description | Use this thin, compact envelope to organize documents for small projects and confidential materials. Fun, bright color makes it easy to organize by color to help you quickly locate specific files and documents. Durable construction is resistant to tearing and water for long-lasting protection for your contained items. Snap closure secures tightly to keep your documents safely contained. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Filing Envelope |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
| Color | Green |
| Height | 9" |
| Width | 11 3/4" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.