StarTech.com 50 Pkg M5 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Rack Cabinet
Stock #STCCABSCREWM5
$45.52
/ 50 / Pack
- 1 + $45.52 PK
Cage Nut, Rack Screw - 0.47" - Stainless Steel - Silver - 50 / Pack - TAA Compliant
- Package includes 50x M5 Screws and 50x M5 Nuts
- Nickel-plated finish to prevent rust
- Square cage nuts designed for racks and cabinets with square holes
- Hassle-free installation with cage nut installation tool included
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CABSCREWM5 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | CABSCREWM5 |
| Product Name | 50 Pkg M5 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Rack Cabinet |
| Product Description | The 50-Pack of M5 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Racks and Cabinets is ideal to have on hand for installing servers, network equipment, AV equipment and other rackmount devices securely into your storage cabinet or server rack. Each pack includes a cage nut installation tool to ensure a fast and simple installation of each cage nut. A complete package of 50 screws and 50 nuts provides enough mounting hardware to setup almost any rack. Backed by a StarTech.com lifetime warranty. |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Type | Nut |
| Fastener Type |
|
| Fastener Quantity |
|
| Maximum Fractional Diameter | 0.20" |
| Maximum Length | 0.47" |
| Features |
|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
| Width | 0.20" |
| Depth | 0.50" |
| Weight (Approximate) | 0.98 lb |
| Package Contents |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.