StarTech.com 100 Pkg M5 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Rack Cabinet
Stock #STCCABSCREWM52
$89.97
/ 100 / Pack
- 1 + $89.97 PK
Rack Screw, Cage Nut - Stainless Steel - Silver - 100 / Pack - TAA Compliant
- Package includes 100x M5 Screws and 100x M5 Nuts
- Nickel-plated finish to prevent rust
- Square cage nut designed for racks and cabinets with square holes
- Hassle-free installation with cage nut installation tool included
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | StarTech.com |
| Manufacturer Part Number | CABSCREWM52 |
| Brand Name | StarTech.com |
| Product Model | CABSCREWM52 |
| Product Name | 100 Pkg M5 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Rack Cabinet |
| Product Description | This 100-Pack of M5 Mounting Screws and Cage Nuts for Server Racks and Cabinets is ideal to have on hand for installing servers, network equipment, AV equipment and other rackmountable devices securely into your storage cabinet or server rack. Each pack includes a cage nut installation tool to ensure a fast and simple installation of each cage nut. A complete package of 100 screws and 100 nuts provides enough mounting hardware to setup almost any rack. Backed by a StarTech.com lifetime warranty. |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Type | Nut |
| Fastener Type |
|
| Fastener Quantity |
|
| Maximum Fractional Diameter | 0.20" |
| Features |
|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Product Material | Stainless Steel |
| Width | 0.20" |
| Depth | 0.50" |
| Weight (Approximate) | 1.97 lb |
| Package Contents |
|
| REACH free of SVHC | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EU RoHS |
| Environmental Compliance |
|
| End of Life Manual Availability | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.