Universal Bookend
Stock #UNV54095
$9.78
/ 1 Pair
- 1 + $9.78 PR
9" Height x 5.88" Width x 8.25" Depth - Non-skid Base, Rounded Corner - Enamel - Black - Steel, Metal - 1 Pair
- Holds large and heavy books
- Reinforced ribbing coating with a hard enamel finish
- Two solid bookends to hold items firmly in place
- Organizes books, files, and binders for a cleaner work space
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 54095 |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Bookend |
| Product Description | Reinforced, sturdy, metal bookends are designed to hold large and heavy books, files, and binders. The bookends help organize your workspace by removing clutter and keeping files in sight. The smooth edges with ribbing add stability and rigidity to hold almost anything upright. Two heavy gauge steel bookends with a hard enamel finish keep items in place and within reach. |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Product Type | Bookend |
| Size Standard | Jumbo |
| Shape | Square |
| Finishing | Enamel |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 9" |
| Width | 5.88" |
| Depth | 8.25" |
| Country of Origin | China |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.