Verbatim Corded Optical Mouse
Stock #VER99741
$10.65
/ 1 Each
- 1 + $10.65 EA
Optical - Cable - Silver - USB Type A - Scroll Wheel - 3 Button(s) - 1 Each
- Contoured design with sleek, glossy finish
- High-resolution optical technology for smooth, precise tracking
- Scroll wheel for smooth, precise scrolling
- Compatible with PCs and Macs
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Verbatim America, LLC |
| Manufacturer Part Number | 99741 |
| Brand Name | Verbatim |
| Product Name | Corded Optical Mouse |
| Product Description | Ergonomic design with sleek, glossy finish. High resolution optical technology for smooth and precise tracking. Precision scroll wheel for easy scrolling. 1-year limited warranty. Small. Silver. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Movement Detection | Optical |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.4" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Device Supported |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1-Year Limited Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.