DAC® Stax MP-107 Ergonomic Height-Adjustable Monitor Riser/Laptop Stand, Black
Stock #DTA02161
$24.36
/ 1 Each
- 1 + $24.36 EA
66 lb Load Capacity - 4.75" Height x 13" Width x 10.50" Depth - Black - For Monitor, Notebook, Fax Machine - Ergonomic, Sturdy, Non-Slip Surface, Storage Space, Flexible, Cable Management, Heavy Duty, Comfortable - TAA Compliant
- Height-adjustable design reduces strain on neck, shoulders and back
- Excellent choice for monitor, laptop and printer
- Cable clip keeps wires neatly organized
- High capacity: 66 lb.
- Made of 30% recycled plastic
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | First Base, Inc |
| Manufacturer Part Number | 02161 |
| Brand Name | DAC® |
| Product Line | Stax |
| Product Model | MP-107 |
| Product Name | Stax MP-107 Ergonomic Height-Adjustable Monitor Riser/Laptop Stand, Black |
| Product Description | With sturdy construction and spacious design, the Stax MP-107 Ergonomic Height-Adjustable Monitor Riser/Laptop Stand accommodates your laptop, monitor or fax machines. It helps reduce strain on neck and eyes by raising your monitor to an ergonomically correct height. It is perfect for multiple monitor setups and for smaller work areas. Strong, stable design features riser blocks and 1-1/4" height adjustments up to 4-3/4". Riser comes with cable clip. It is made of recycled plastic and holds up to 66 lb. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Monitor Riser |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Adjustable Stand Height | 1" |
| Maximum Adjustable Stand Height | 4.75" |
| Maximum Load Capacity | 66 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 4.75" |
| Width | 13" |
| Depth | 10.50" |
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.