Energizer Max AAA Alkaline Batteries - 4 / Pack
Stock #EVEE92
$7.05
/ 4 / Pack
- 1 + $7.05 PK
For Toy, Game, Remote Control - AAA - 1.5 V DC - 10 Year Shelf Life - 4 / Pack
- Long-lasting power source
- Designed to protect your expensive electronics from damaging leaks
- Holds power for up to 10 years in storage
- Zero mercury for less environmental impact
- Reliable energy made possible with Energizer's innovative PowerSeal Technology
- 4 / Pack
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | E92 |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | E92 |
| Product Name | Max AAA Alkaline Batteries |
| Product Description | Power the devices you love with Energizer MAX AAA Alkaline Batteries. These Energizer batteries fuel the technology that helps you live, work and play, whether you need batteries for everyday electronics like your wireless mouse or toy batteries for your child's favorite toys. Energizer's #1 longest-lasting MAX, these triple A batteries keep your favorite devices running longer. Powerseal Technology helps protect your devices against damaging leaks for up to two years after these batteries are fully used. With a shelf life of up to 12 years in storage, these Energizer AAA batteries are ready to keep your devices operating when you need them most. Depend on the power of Energizer MAX AAA Batteries to power your everyday electronics. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Battery |
| Application/Usage |
|
| Battery Size | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
| Shelf Life | 10 Year |
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 1.8" |
| Width | 0.4" |
| Depth | 0.4" |
| Diameter | 0.4" |
| Weight (Approximate) | 0.38 oz |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
| Additional Warranty Information |
Energizer to repair or replace item |
- 4 / Pack
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.