Energizer MAX Alkaline C Batteries
Stock #EVEE93FP8
$33.88
/ 8 / Pack
- 1 + $33.88 PK
For Flashlight, Radio, Toy - C - 1.5 V DC - 10 Year Shelf Life - 8 / Pack
- Long-lasting power source
- Reliable energy made possible with Energizer's innovative PowerSeal Technology
- Holds power for up to 10 years in storage
- Zero mercury for less environmental impact
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Energizer Holdings, Inc |
| Manufacturer Part Number | E93FP-8 |
| Brand Name | Energizer |
| Product Line | MAX |
| Product Model | E93FP-8 |
| Product Name | MAX Alkaline C Batteries |
| Product Description | You can rely on your devices when you rely on the power of Energizer MAX Alkaline C Batteries. Made to last, not to leak, these Energizer batteries deliver long lasting power for your everyday devices. Energizer C batteries fuel the technology that helps you work and play, whether you need batteries for flashlights and children's toys or backup batteries for radios and other electronics. With a shelf life up to 10 years in storage, these C cell batteries are there when you need them. Trust the power of Energizer MAX C Batteries to keep the devices you love powered when you need them most. |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Product Type | Battery |
| Application/Usage |
|
| Battery Size | C |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Output Voltage | 1.5 V DC |
| Shelf Life | 10 Year |
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Height | 2" |
| Width | 2" |
| Depth | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Compatibility |
|
| Recycled | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.