Lorell Rectangular Chair Mat for Low-Pile Carpet - 48" x 60
Stock #LLR69160
$132.38
/ 1 Each
- 1 + $132.38 EA
Carpeted Floor - 60" Length x 48" Width x 60" Depth x 0.086" Thickness - Rectangular - Vinyl - Clear - 1 Each
- Protective vinyl prevents wear-and-tear to extend carpet life
- Gripper back for occasional office use on low-pile carpets up to 1/4" thick
- Easy-glide rolling surface for effortless chair movement
- Free and Clear formula for a healthy work environment
- 50% manufacturing site energy from renewable sources
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69160 |
| Brand Name | Lorell |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Low-Pile Carpet - 48" x 60" |
| Product Description | Clear, rectangular chair mat is designed for use on low-pile carpets up to 1/4" thick, including padding. Vinyl construction features a gripper backing to keep the mat securely in place and a straight edge for easy chair movement on and off the mat. A textured surface resists scuffs and slipping while providing a smooth glide for caster chairs to help reduce leg and lower back fatigue. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Chair Mat |
| Mat Width | 48" |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Mat Thickness | 0.086" |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Vinyl |
| Additional Information |
Low pile - 1/4" to 3/8" thick carpeting |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
Lorell Limited Lifetime Warranty |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.